kural01sigara

KURAL 1  SİGARA KULLANMAYIN

Günümüzde sigaranın en büyük tahribatlarından birisininde cilt üzerine olduğu ispatlanmıştır. Cilt yaşlanmasına sebep olan etkenlerin ilk sıralarındadır.

kural02sicak

KURAL 2  AŞIRI SICAK UYGULAMAYIN

Cilt yaşlanmasının dinamiği, cilt bariyerinin zayıflaması ve cildin gereğinden fazla su kaybetmesidir.( TEWL) Aşırı sıcak su, buhar vs. cilt tahrişini artırarak cildimizin daha fazla su kaybetmesine ve cilt kuruluğuna neden olur.

KURAL 3  DÜZENLİ BAKIM UYGULAYIN

Düzenli ve günlük bakım ihmal edilmeyecek kadar önemlidir. Cilt yaşlanması 18 yaşından sonra başlar. Cildinizin nem kaybetmesini önleyen, cilt bariyerini güçlendiren ve antioksidan vitamin, bitkisel özler içeren ürünleri tercih edin. Cildi bakımlı olmak değil bakımsız olmak yaşlandırır.

kural04seker

KURAL 4  ŞEKER TÜKETMEYİN

Şeker tüketiminin de tıpkı sigara gibi cildimizi tahrip eden ürünlerden olduğu üzerinde bilimsel sonuçlar vardır. ( Bkz. Glycation )

kural05derma

KURAL 5  DERMATOLOJİK ÜRÜNLER KULLANIN

Kozmetik ürünler yalnızca basit nemlendirme sağlarlar. Dermatolojik ürünler, nemlendirmenin yanı sıra cilt bariyerini güçlendiren, TEWL'i azaltan bileşikler, cildi oksidatif etkilere karşı koruyan aktifler içerirler. Doğru cilt bakımını ancak dermatolojik ürünlerle sağlayabilirsiniz.

kural0stress

KURAL 6  STRESTEN UZAK KALIN

Stresin tüm organlar gibi cilt üzerinde de yıkıcı etkiler oluşturduğunu unutmayınız. Çözüm odaklı olmak, stres'ten az etkilenmenizi sağlayacaktır.

kural07kilo

KURAL 7  SIK KİLO ALIP VERMEYİN

Sık kilo alıp vermek, ciltteki elastikiyetin kaybolarak deri çatlakları, sarkma ve kırışıklık oluşumuna neden olur.

rule04

KURAL 8  CİLT BARİYERİNİ GÜÇLENDİRİN

Cildimiz olumsuz dış etkenlere karşı güçlü bir bariyerdir. Fakat zamanla ve olumsuz çevresel faktörlerin yoğun etkisi sonucu kaçınılmaz olarak bariyer etkisi zayıflayacaktır. Cilt bariyeri güçlendiren vitamin ve mineral içerikli ürünler cildin bariyer etkisini güçlendirecektir.

kural09oksidan

KURAL 9  ANTIOKSIDANLARA ÖNEM VERİN

Cilt hücrelerinde oksidasyon, cilt yaşlanmasına neden olan en önemli etkenlerden birisidir. Serbest radikallerin oluşmasına neden olan oksidasyon sürecini yavaşlatmak ve özellikle oksidatif strese karşı yoğun antioksidan içeren dermasötik ürünleri kullanmanızı öneririz.